Ile może być kontroli skarbowych w ciągu roku w jednej firmie

Ile może być kontroli skarbowych w ciągu roku w jednej firmie

Postprzez czosmar » N, 17 paź 2004, 16:09

Witam!
Szanowni Listowicze długo mnie czytałem dyskusji i porad występujących na liście z róznych przyczyn, ale pokarało mnie. Mam do Was pytanie , które zanjąc życie już było na liście, ale proszę odpowiedzcie na nie pilnie, a mianowicie:
O ile ktoś z Państwa dysponuje wiedzą i podstawą prawną ile razy w ciągu roku US może przeprowadzać kontrolę w jednej firmie to bardzo proszę o odpowiedź, wiem, że po wszystkich nowelach kontrola nie może trwać max 8 tygodni i znam podstawy, ale nie mogę nigdzie znaleźć ile raz w roku może być przeprowadzana ( Słyszłem , że raz, ale brak mi przepisu w tym temacie)
Proszę o szybką odpowiedź
pozdrowienia
czosmar
czosmar

SpecFinansowy.pl

Postprzez Accounts » N, 17 paź 2004, 19:19

Wydaje mi się, że nie ma limitu kontroli skarbowych...

Ale podstawy prawnej na to nie mam :/
Accounts

Postprzez shuehos » N, 17 paź 2004, 20:12

, wiem, że po wszystkich nowelach kontrola nie może trwać max 8 tygodni

Wszystkie kontrole(i tu masz limit):
Art. 83. 1. Czas trwania wszystkich kontroli organu kontroli u przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym nie może przekraczać:

1) w odniesieniu do przedsiębiorców, o których mowa w rozdziale 7 - 4 tygodni;
2) w odniesieniu do pozostałych przedsiębiorców - 8 tygodni.

Czyli, aby załapać się na ten limit kontrola musiała być wszczęta po 21.08.04.Kontrole rozpoczęte pod rządami starej
ustawy do tego limitu nie wchodzą?

Ten czas przedsiębiorca dokumentuje:

Art. 81. 1. Przedsiębiorca jest obowiązany prowadzić i przechowywać w swojej siedzibie książkę kontroli oraz upoważnienia i protokoły kontroli, a także udostępniać je na żądanie organu kontroli.
shuehos

Postprzez muchomorek » Pn, 18 paź 2004, 09:59

Wszystkie kontrole(i tu masz limit):
Art. 83. 1. Czas trwania wszystkich kontroli organu kontroli u przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym nie może przekraczać:

1) w odniesieniu do przedsiębiorców, o których mowa w rozdziale 7 - 4 tygodni;
2) w odniesieniu do pozostałych przedsiębiorców - 8 tygodni.

A jak rozumieć pkt 3 i 4 art 83.
3. Przedłużenie czasu trwania kontroli określonego w upoważnieniu wymaga uzasadnienia na piśmie. Uzasadnienie doręcza się przedsiębiorcy i wpisuje do książki kontroli przed podjęciem dalszych czynności kontrolnych.

4. Jeżeli wyniki kontroli wykazały rażące naruszenie przepisów prawa przez przedsiębiorcę, można przeprowadzić powtórną kontrolę w tym samym zakresie przedmiotowym w danym roku kalendarzowym, a czasu jej trwania nie wlicza się do czasu, o którym mowa w ust. 1.

Chyba w tych miejscach kończy się ograniczenie czasu trwania wszystkich kontroli.

Jak przeciwstawić się doręczonemu uzasadnieniu na piśmie? Nie znalazłem możliwości skutecznego wstrzymania przedłużonej kontroli.
Z drugiego zdania pkt 3 wynika, że kontrolujący wpisuje do książki taką informację i prowadzi kontrolę dalej.

Pomijam kwestię "rażącego naruszenia".

I w tym zakresie proszę o dyskusje.

Jeżeli znajomy spełnia warunki przedsiębiorcy określonego w rozdziale 7, a w dniu 13.10.2004 otrzymał upoważnienie do kontroli w zakersie (PIT, VAT) za 2002 r. na okres od 13.10.2004 do 18.11.2004 r. to czy po 10.11.2004 kontrola bedzie prowadzona z naruszeniem prawa. I jak skutecznie ją przerwać?
muchomorek

Postprzez shuehos » Pn, 18 paź 2004, 18:23

?

Podnosiłem tę kwestię(to chodziło o równoczesne przeprowadzenie kontroli och.śr,sanepid,powiatowy lekarz weterynarii,inspekcja budowlana)na spotkanie w urzędzie-bez echa?

Zgadzam się,że to fikcja inspekcje typu ochrona środowiska,sanepid,powitowy lekarz wetyrynarii mają szczególne uprawienia i zapis ten ich nie dotyczy.
Sądzę,ze na podstawie tego przepisu można by było przepędzić conajwyzej inspektora pracy?
shuehos

Postprzez shuehos » Pn, 18 paź 2004, 18:48

?

Rozumując dosłownie to na początku piątego tygodnia podatnik mówi "stop" i do czasu doręczenia uzasadnienia
nie udziela żadnych informacji?
shuehos

Re: Ile może być kontroli skarbowych w ciągu roku w jednej f

Postprzez neklengtecz » Pn, 10 wrz 2018, 14:34

Niestety nie jest to moja dziedzina wiedzy. Brak mi doświadczenia i nie będę w stanie pomóc...
neklengtecz

Powrót do Kontrola skarbowa i podatkowa